Isı Geri Kazanım Cihazı ve Fiyatları

Isı Geri Kazanım Cihazı: Isı geri kazanımlı havalandırma cihazı ile dış ortam havası ile egzoz arasında ısı transferi yapılarak havalandırma sırasında kaybedilen ısı enerjisi geri kazanılır, havalandırma nedeniyle oda sıcaklığındaki değişim ayarlanır ve her zaman konforlu ve temiz bir ortam oluşturulur. Geleneksel havalandırma sistemleri, taze havadan ek bir iklim yüküne sahiptir ve ısı geri kazanım ekipmanı, klima sistemi üzerindeki ek yükü azaltarak enerji tasarrufu sağlar.

İçindekiler

Isı Geri Kazanım Cihazı Fiyatları

EIGK tipi ısı geri kazanım ünitesi çok düşük kabin yüksekliğine sahiptir ve asma tavan içerisine monte edilebilir. Asma tavan içerisine asma elemanı ile monte edildiğinden herhangi bir yapı veya metal profil kaidesi gerekmez. EIGK model ısı geri kazanım ünitesinin bir diğer özelliği de, dışarıdan hava girişi / h olmadan tekli, çok bölmeli veya değişken soğutucu akışlı sistemlerde birlikte kullanılabilmesidir. Isı Geri Kazanım Cihazı Fiyatları ise 10.000TL – 30.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Isı Geri Kazanım Cihazı Nedir | Isı Geri Kazanım Cihazı Nasıl Çalışır

Isı Geri Kazanım Cihazı Nedir: Isı geri kazanım ekipmanları, insanların yaşadığı daha temiz ve daha yaşanabilir bir çevre oluşturmayı mümkün kılmaktadır. Isı geri kazanımlı havalandırma ünitesi, ortamdan uzaklaştırılan egzoz ile içeriden ihtiyaç duyulan taze havanın aynı ünite üzerinden dış ortama verilmesini sağlar. Isı geri kazanım cihazı aynı zamanda havalandırma işlevini yerine getirir ve aynı zamanda enerji tasarrufunu garanti eder. Dolaşan taze hava ve egzoz, ısı yüklü egzozun enerjisinin ham halde taze havaya aktarılmasını sağlar. Isı geri kazanım ünitesi elektrikli ısıtıcı, sulu batarya ve DX batarya ile birlikte çalışır. Isı geri kazanım sisteminde standart olarak üç kademeli santrifüj fan kullanılmaktadır. Günümüzde ısınma ve artan enerji kullanımı ile birlikte enerjinin daha etkin kullanılması gerekmektedir.

Isı Geri Kazanım Cihazı Nasıl Çalışır: Isı geri kazanım sistemi temel olarak ortama verilen taze havanın ortamdan çekilen havadan elde edilen enerji ile sağlanması prensibine göre çalışır. Isı geri kazanım cihazının kullanıldığı yerin havalandırılması için yazın soğutulan hava ortamdan atılırken, verilen taze hava da soğutulur. Kışın ise çevredeki sıcak havayı tahliye ederken solunan temiz havayı ısıtır. Bu, p’ye kadar enerji tasarrufu sağlar. Isı geri kazanım ünitesi bu işlemleri gerçekleştirirken herhangi bir enerji kaynağı kullanmaz ve havadan havaya ısı geri kazanımı sağlar.

Isı Geri Kazanım Cihazı Avantajları

Isı Geri Kazanım Cihazı Avantajları nelerdir? Sinema salonları ve ofisler gibi yerler kış mevsiminde çok soğuk hissedebilir. Bunun nedeni, içeriden dışarıya doğru hava sirkülasyonudur. Hava iç ortamdan hızla çıktığında kapı ve pencerelerden atılan hava yerine dışarıdan soğuk hava girerek ani soğuk havaya neden olur. Çok soğuk dış havanın işlenmemiş iç mekana getirilmesi hem konforu hem de enerji kaybını bozar. Piyasada bulunan tüm emme cihazları bu etkiyi yaratır. Sadece çaba olumsuzluğu korur. İki ayrı emiş cihazı ile emiş ve üfleme sistemlerinin imalatı da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Isı geri kazanım ünitesi hem emiş hem de fan içerir. Cihazdaki çapraz akışlı ısı eşanjörü, ısı ve enerji tasarrufu sağlar.

Isı Geri Kazanım Cihazı Satan Firmalar

Isı Geri Kazanım Cihazı Satan Firmalar son zamanlarda insanlar tarafından çokça aratılan cümleler arasında. Konuyla alakalı bilgi ve tecrübe sahibi olmayanlar adına hangi firmadan alışveriş yapacağını seçmek zor olacaktır. Bundan ötürü Isı Geri Kazanım Cihazı Satan Firmaların bazılarını sizler için derledik.

l ACTİVENT

l ES-KON

l S&P

l VENTAS

l LUFT

Isı Geri Kazanım Cihazı Çeşitleri

Isı Geri Kazanım Cihazı Çeşitleri nelerdir? Sorusunun cevabı da merak ediliyor. Şimdi ise bu sorunun cevabını birlikte vereceğiz.

Havalandırmada Tavan Tipi Isı Geri Kazanım Cihazı

Tavana veya geçici tavana monte edilebilen iç mekan fanları adından da anlaşılacağı gibi 30 cm ile 65 cm arası yükseklik ve ortalama 70 cm x 30 cm ve ile 120 x 180 boylarındadır. Standart 5005000 m³/h’dir. İç egzoz ve dış taze soğuk havayı birbirine karıştırmadan ısıyı birbirine aktarmak için bir ısı eşanjörü kullanan ekonomik ve uygun maliyetli bir havalandırma ünitesidir. Çok soğuk bölgelerde, dışarıdaki hava egzoz yoluyla ısıyı içeriye aktararak sıcaklığı 10 dereceden 2,5 dereceye kadar düşürebilir. 2.5 derece hava ile son ısıtma devresinden geçirilerek şartlandırılmış hava olarak ortama verilir. Bir filtre ekleyebilirsiniz. G4 toz, radyoaktif filtre ve karbon filtre gibi iklimlendirme çeşitleri yeni nesil teknoloji ile üretilmektedir.

  • Son Isıtıcı Tipleri:

l Dx Bataryalı – Vrv Destekli -Isıtma ve Soğutma

l Sulu Bataryalı – Kazan Destekli – Isıtma ve Soğutma

l Elektrikli Rezistans – Elektrik Destekli Isıtma

  •  Isı Değiştirici Tipleri

l Kare Tip Standart ( Az verimli )

l Altıgen Tip (Çok Verimli )

Otellere Isı Geri Kazanım Cihazı Sistemi

Özellikle otellerdeki yüksek enerji kullanımının önüne geçmek ve verimi artırmak adına Otellere Isı Geri Kazanım Cihazı Sistemi takılması çok önemlidir. Böylece en az enerjiyle en fazla verim alınır. Bu da günün sonunda kar etmenize yardımcı olacak büyük faktörler arasındadır.