Klima Arıza | Klima Arızası Nasıl Anlaşılır

Klima Arıza sorunları, her klima sahibi bireylerin başlarına gelecek bir durumdur. Klimanız arıza yaptığında, hemen telaşa kapılmamalı, soğuk kanlı davranmalısınız. Klimada arıza olup olmadığından emin olmalı, ufak bir hata yapmadığınızı kontrol etmelisiniz. Peki klima arızası nasıl anlaşılır ? Klimadaki sorun bir arızamı , yoksa kullanıcının bir hatası mı ? Yazımızda öğreneceğiz.

İçindekiler

Klima Arızası Nasıl Anlaşılır?

Klimanızda bazı belirtiler varsa, arıza olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Bu belirtilerden birisi, klimadaki fan motorunun çalışmamasıdır. Fan motoru arızası için termost veya ekovat arızalanmış olabilir. Klimadaki ekovatın kalkış yapmaması, sistemdeki gazın fazla olmasına bağlı olarak arıza verebilir. Bu durumda önceden arıza sinyalleri veren bir durumdur.

klima-ariza-nasil-yapilir

Klimanın sigorta arttırması da, klima arıza sebeplerinden birisidir. Beslenme kablosunda sıkıntı olup olmadığı kontrol edilir, ve sorun giderilir. Klimadaki arızayı anlamak için ısıtma ve soğutma ayarlarına da bakabilirsiniz. Yeterince ısıtmıyor veya soğutmuyor ise, arıza başlamış demektir. Ayrıca çalışan klimadan fazla ses çıkması da bir arıza sebebidir.