Klima Elektrik Tüketimi

Ortamın sıcaklığı yaşam alanımızın konforu için oldukça önem arz eden bir durumdur. Hal böyleyken de yaşam alanımızın konforuna konfor katan klimalar yardımımıza koşuyor. Ancak klima deyince de klima ne kadar elektrik yakar, klima elektrik tüketimi fazla olan bir ürün mü gibi sorular aklımızı kurcalıyor.

İçindekiler

Klima Ne Kadar Yakar | Klima Çok Yakar Mı?

Bu konuda klimanın çok elektrik tükettiğini söyleyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Ancak bu kulaktan dolma bilgilerin dışında kalan gerçek doğru şudur ki, klima seçimi ve klimanın doğru kullanımı ile birlikte aşırı elektrik tüketimi yapmaz ve yüklü bir elektrik faturası ödemezsiniz. A enerji sınıfından enerji tasarrufu sağlayan klimalar bu konuda işinizi olabildiğince kolaylaştıracaktır.

Özellikle yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan klimaların yaşam alanlarımızın konforunu göz ardı edilemeyecek düzeyde yükselttiği su götürmez bir gerçek. Ancak klimalar sağladığı konforun yanı sıra Klima çok yakar mı ? gibi endişeleri de beraberinde getiriyor.

Araştırmalara göre klimalar yaz aylarında neredeyse %50’ ye varan tüketim artışına sebep oluyor. Bu artışı önlemenin yolu ise doğru klima seçimi ve klimanın doğru kullanımından geçiyor. Bu durumu şu şekilde özetleyebiliriz;

30 gün boyunca günde 3 saat çalışan bir A+++ klima 63 kWh , A++ klima 81 kWh ve bir A+ klima ise 97 kWh tüketim yapmaktadır. Bu istatistiği göz önünde bulundurarak seçeceğiniz bir klimayı verimli şekilde kullandığınızda faturanızda şaşırtıcı bir artış gözlemleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

klima-elektrik-ücreti

A+ Klima Ne Kadar Yakar?

Kullandığımız klima bulunduğu mekanın havasının ısınmasından, soğumasından`; nem dengesinden ve hava değişimden sorumlu bir üründür. Klimalar yaşam alanımız için bu kadar önem arz ederken en mantıklı seçim en az enerjiyle maksimum verim sağlayan A+ klimaları tercih etmek olacaktır.

Düşük enerji kullanımı ile yüksek verim sağlama iddiasında olan bu ürünler hakkında akla gelen ilk soru olan A+ Klima Ne Kadar Yakar?  Sorusunun cevabı oldukça tatmin edicidir. Düşük enerji tükettiği için elektrik faturasına da en az şekilde etki eden bu ürünün en önemli özelliklerinden birinin de bütçe dostu olmasıdır .