Klima Motoru Neden Ses Yapar ?

Klimalar hem yaz ve hem de, kış aylarında sürekli olarak kullanmaya başladığımız, hayatımızı kolaylaştıran aletlerden birisi olmuştur. Klimaların sesli çalıştığı herkes tarafından bilinir. Ancak eğer bu ses normalinden biraz daha yüksekse, bir sorun veya bir arıza olabilir.

Klima devreye girdiği vakit, motoru çalışmaya başlar ve az da olsa ses çıkartır. Eğer bu ses belirli bir seviyede ise, bir sorun yoktur. Ancak yüksek sesle çalışmaya başladıysa, önlem almak, ve teknik servislerle iletişime geçmek gerekir. Peki servis çağırmadan da kendiniz klima motorundan ses gelmesi durumunda neler yapabilirsiniz, yazımızda anlatacağız…

Fazla ses çıkaran klima motorunu kontrol altında tutmak gereklidir. Bunu sağlayabilmek için çalışan klimayı kapatmalısınız. Klima kapatıldıktan sonra, motorun içi kontrol edilir ve temizlenir. Klimadaki motor fanlarına dikkat etmek ve zarar görmemesi için motor kapağını çıkarmakta yapılması gereken işlemlerdendir.

Motor temizliği iyi yapılmalıdır. Ancak bu temizlik yapılırken su kullanmamalı, sadece motor içerisindeki toz ve pisliklerin çıkarılması yeterlidir. Tüm bu işlemlerden sonra motor hala ses çıkarmaya devam ediyorsa, bir klima servisine başvurmak ve arıza kaydı açtırmak gereklidir. Bu yapmış olduğunuz temizlik işe yaramasa, bir elektrik problemi var demektir. Bundan sebep tamirci çağırmak daha iyi bir seçenek olacaktır. Yazımızda klima motoru neden ses yapar konusuna açıklık getireceğiz.

İçindekiler

Klima Motorundaki Fazla Sesin Sebebi Nedir ?

Klimalardaki motor çok aşırı ses yapıyorsa, motordaki perdelerden sızan bir şey olabilir. Bu yüksek bir ihtimaldir. Bunun yanı sıra, çalışması gerekenden fazla çalışan klimalar, çok çalışmaya bağlı daha fazla ses çıkarabilirler.

Motorun ses çıkarmasının bir diğer sebebi ise, motorun içinde bulunan fanların arızalanması olabilir. Arızalanan veya tamamen bozulan fanlar yüzünden, motordan fazla ses gelmesi olağandır.

Motordan ses çıkması, klimanın ve motorun fazla çalışıp, yorulduğu sinyallerini verir. Bundan dolayı çok ihtiyacınız olmadığı sürece, klimayı gün boyu çalıştırmak, arızaya sebebiyet verir. Klimalar kapalı alanda bie süre çalıştıktan sonra, odadaki soğuk hava korunduğu için, sürekli çalıştırmak gerekmez. Motor içinde bulunan fanlar sıcak nedeniyle şekil değiştirip ses çıkarmaya sebep olabilir.