Klima Nasıl Sökülür ?

Klima nasıl sökülür ve klima sökerken nelere dikkat edilmeli, yazımızda bahsedeceğimiz konulardan birisidir. Evlerimizde veya iş yerlerinde kullandığımız klimaları, başka bir yere götürmek için veyahutta klima değişikliği yapmak için, sökmemiz gerekir.

Ancak bunu yaparken, neler yapacağınız hususunda bilgili olmalısınız. Klima sökmek için yeterli bilginiz yok ise, veya sökme konusunda kendinize güvenemiyorsanız, bilen kişilerden ve servis ekiplerinden yardım almanızda fayda vardır. Kurulmuş olan bir klimayı bulunduğu yerden sökmek, klimadaki iç veya dış parçalarına zarar verebilir. Ayrıca bilginiz yoksa klimayı da bozabilirsiniz. Bundan dolayıdır ki, uzman kişilerden yardım almanız iyi olur.

İçindekiler

Klima Sökerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

  • l Klimayı sökmeden önce, içerisinde bulunan gazı toplamak çok önemlidir. Klimadaki gazı toplamadan sökmeye çalışmak sağlık açısından da büyük riskler oluşturur. Ayrıca klima yeniden takıldığı zaman tekrar gaz dolumu olacağından, masrafa sokmuş olur.
  • l Klima servis görevlilerinde, klimayı sökmeye yarayan kolaylaştırıcı aletler bulunmaktadır. Bu aletlerde klimadaki vanalar kolay sökülür. Dış üniteye bağlı borulardaki vanaların kurbağacıkla açılması gerekir.
  • l Klima sökerken gazı toplama ve çıkarma aşamasında, klimayı soğuk moda almak gerekir. Aldıktan sonra gaz boşaltımı yapabilirsiniz.
  • l Servis vanasının yanı başındaki basma hat vanasını kapatmak gerekir. Vana kapandıktan sonrada 1 dakika kadar beklemeyi unutmayın.
  • l Klimadaki bütün vanaları kapattıktan sonra, klimanın sigortasını da indirebilirsiniz.
  • l Son olarak ise, klimadaki hem elektrik hem de haberleşme bağlantılarını sökmek gerekir. Klimadaki kablolar kodlanır bu kabloların kodlanmasının sebebi ise, klimayı tekrar monte ederken yanlış olan bağlantıların engellenmesidir. Klima yanlış bağlanırsa, bu durumda kısa devre olur ve ciddi masraflar doğurabilir.

l Son işlenmede yaptıktan sonra klima artık sökebilmek için hazır durumdadır. Klimadaki iç üniteyi de monte edildiği alandan kaldırıp başka bir yere güvenli bir şekilde bırakabilirsiniz. Sökmüş olduğunuz klimanın yerine başka bir klima takacaksınız, askı aparatının tekrardan sökülmesine gerek kalmaz. Yeniden takmış olacağınız klimayı direkt bu aparata monte edebilirsiniz. Klima sökerken bu hususta dikkate alınmalıdır ki, askı aparatını bir daha monte etmez, hazır olan yere oturtursunuz.

Not : Anlatmış olduğumuz bu işlemler eğer kişinin kendisi tarafından yapmaya gücü yetmezse, bir uzman çağırması gerektiren işlemlerdir. Aksi halde daha büyük sorunlara yol açabilir.