Klima Neden Çalışmaz ?

Klima neden çalışmaz sorusunun bir diğer cevabı ise, klimada bulunan fan hızının doğru olup olmadığıdır. Fan hızı çoğu zaman otomatik olarak ayarlanan bir hızdır. Ancak bazı hallerde kişi bu ayarı kendi isteğine göre değiştirebilir. Aniden soğutma veya aniden ısıtma gibi durumlarda bu ayarla oynanır. Doğru veya yanlış ayarda olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer ayarlarınız yanlış ise, düzeltip o şekilde klimanızı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Klimanızda eğer sorun varsa ilk olarak deneyebileceğiniz yöntemler bu şekildedir. Eğer bu seçenekleri denedikten sonra bile klimanız düzelmiyor ise, o zaman daha fazla zarar vermemek adına servis ekiplerini çağırıp, işi onlara bırakın. Çünkü arızayı bilmeden kendi kendinize daha fazla kurcalamak, başka arızalara da sebebiyet verebilir.

Klimaların çalışmamasının bazı sebepleri vardır. Bu sebepleri en iyi çözebilecek kişiler klima ustalarıdır. Kendiniz evinizde tespit etmeniz oldukça zordur. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz..

l Klimanın ana kartında bir arıza olabilir.

l Klimanın direkt bağlı olduğu elektrik aksamında sorun olabilir.

l Klimanın kablosu ile elektrik şalteri arasında bir kopukluk olabilir.

l Klimayı uzaktan çalıştırmak için kullandığınız kumanda arızalanmış olabilir.

l Aynı şekilde kullanmış olduğunuz kumandanın pilleri bitik durumda olabilir.

l Klimadaki gaz derecesi bitmiş, tükenmiş olabilir.

l Klimanın sigortası veya on – off anahtarında sorun olabilir.

l Sensor kartında arıza olabilir.

l Display kartı arızalanmış olabilir.

Bu sorunlardan herhangi birisi klimanızda baş gösterirse, en yakın servis ekipleriyle iletişime geçip, randevu kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra ekipler detaylıca ilgilenip, sorunu halledeceklerdir. Ekipler gelmeden sizin müdahale etmeniz, daha büyük sorunlara yol açar. Talimatlara uymanız size fayda sağlar.

klima-neden-calismiyor

İçindekiler

Klima Çalışmıyor

Klimalar birçok nedene bağlı olarak çalışmayabilirler. Klima çalışmıyor diye düşünüp, hemen klima servis ekiplerini aramadan önce, bilinçli davranıp sorunun sizden kaynaklı olup olmadığını bilmeniz lazım. Bilmeden klimanız için yanlış bir şey yapıyor olabilirsiniz. Klimada arıza olması da muhtemeldir. Lakin servis çağırmadan önce bazı işlemler yapılmasında fayda vardır. O işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

l Klimanın doğru ayarda kaydedilmiş olması bu konuda çok önemlidir. Klimalarda yaz ayarı ve kış ayarı bulunmaktadır. Yaz modu için genellikle güneş işareti, kış modu içinse kar tanesi işareti bulunur. Bu işaretlerin bulunduğunuz mevsime göre doğru olup, olmadığını kontrol ediniz.

l Evinizde elektrik olup olmadığından emin olun. Klimalar elektrikle çalışan aletler olduğundan dolayı, elektrik sisteminde bir sorun olmadığından emin olana kadar servis çağırmayınız. Elektrik yokken servis çağırırsanız, gelen ekiplerde müdahale edemezler. Eğer elektrik yoksa gelene kadar beklemeniz, daha sonra kontrol etmeniz yeterlidir.