Klima Neden Isıtmaz

Klima ısıtmıyor ve klima sıcak hava üflemiyor diyorsanız, eksik yapılan uygulama olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız anda, servis ekibini aramadan önce kendi kendinize yapabileceğiniz küçük işlemlerde vardır. Bu işlemleri şu şekilde anlatabiliriz.

  • l Öncelikle klimanızın filtresini temizleyin. Klimadaki filtrelerin temiz olmaması ısıtma konusunda klimalara zarar verir. Servis ekiplerini çağırmadan evinize filtreleri temizleyebilir ve ısıtma sorununu halledebilirsiniz.
  • l Eğer odada veya cam olan ortamlarda klima kullanıyorsanız, camı veya kapıları kapalı tutmalısınız. Cam veya kapı açık olur ise, sıcak hava – soğuk hava ve bundan sebep klima dan yeteri verim alamayabilirsiniz. Bu da klimalardaki ısıtmama sorununa sebep olur.
  • l Klimanın ayarını doğru yaptığınızdan emin olun. Klimalarda genellikle sıcak ve soğuk tuş ayarları karıştırılır. Sıcak ayarı düşükte ve soğuk ayarı yüksekte olabilir. Bu ayarlara dikkat etmek sıcaklık sorununuzu çözecektir.
  • l Fan devrinin uygun ayarda olup olmadığını kontrol edin. Klimalardaki kumandalarda fan işareti bulunur. Bu işaret ile klimadaki hava üfleme artar ve ısıtma oranı da yükselir. Eğer bu ayarı arttırmayıp da özellikle azalttıysanız, klimada ısıtma problemi yaşayabilirsiniz.
  • l Hava girişlerinin önleri daima açık olması lazımdır. Klima aktif halde çalışırken önündeki hava kanallarına engel olacak şeyleri kaldırın. Eğer o kanallar dolu ve kapalı olursa, istediğiniz ısıtmayı göremezsiniz.
  • l Klimanızı kullandığınız yerde başka bir soğutucu olmasın. Klimayı kullanıp da ısıtmak istediğiniz alanlarda soğutucu cihazlar olur ise, klima gerektiği gibi çalışmaz ve elektrik faturasına fazla yansır.

İçindekiler

Klima Isıtmama Sebepleri

Klima eğer istediğiniz ölçüde ısıtma sağlamıyor ise, bunun bazı sebepleri vardır. Bu sebepler ise şunlardır…

l Kompresör içinde arıza olabilir. Klimalar ısıtmadıkları vakit genellikle bu durum sebep olur. Parça değişikliği yapıldıktan sonra, sorun ortadan kaldırılır.

l Klimada bulunan gaz az yada çok olma ihtimali vardır. Gaz hususunda bir azalma yada fazlalık yaşanırsa, uzman ekiplerle iletişime geçip, gereken müdahaleyi yaptırın.

l İç veya dış üniteden birinde hata olmuş olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız, servis çalışanlarını arayıp arıza bildirimi yapın.

l Klimanın borularında kırılma olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise, servis ekipleri sorunu tespit eder ve kolayca çözerler.

l Klimanın kendi kumandası, klima sensörü arızalı olabilir. Bu gibi arızalar uzmanlar tarafınca tespit edilebilir. Ardından da yapılması gereken müdahale uygulanır.