Klima Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Klimalar son zamanlarda oldukça rağbet gören aletler arasına girmeyi başarmıştır. Yaz aylarında serinletmesinin yanı sıra, kışın doğalgaz fiyatlarının yükselmesi ile, sıcak hava amaçlı da kullanılmaya başlanmıştır. Kullanıcıların bir çoğunun merak ettiği şey ise, klima seçerken nelere dikkat edilmeli konusudur. Klima seçerken dikkat etmeniz gereken hususları, sizler için maddeler halinde derledik ve yazımızda anlatacağız.

İçindekiler

Klima Tavsiyesi, Klima Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?

Klima tavsiyesi almak, klima satın almak isteyen insanlar için çok önemlidir. Daha önce denemiş ve tecrübe edilmiş olan sağlam markaları öğrenmek, kişiye güven verir. Klima seçerken nelere dikkat etmeli, hangi tür klimayı almalı, hangi marka daha dayanıklı, gibi şeyleri bilmek, klima almadan önce büyük önem taşır. Klimaların alınacakları yere, oda büyüklüğüne göre seçilmeleri ve bu ölçüde alınmaları gerekir. Yazımızda klima seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini detaylıca anlatacağız.

Klima Tavsiyesi-Klima Markaları

Klima markalarına kısaca değinecek olursak, Toshiba, Arçelik, Samsung, Bosch, Mitsubishi, LG, ve Vestel klimalar öne çıkan markalar arasındadır. Ancak her yıl değişen yeni modeller ve markaların rekabetlerinin artmasıyla öne çıkan markalar değişebilir. Klima alacağınız zaman kullanan kişilerden klima tavsiyesi istemek, bu anlamda çok mantıklı bir araştırmadır.

Hangi Tip Klima Alacağınızı Seçin

Klima almadan önce belirlemeniz gereken hususlardan birisi, Klimayı neresi için istediğinizdir. hangi ortamda klima alacağınıza karar verin. Klimaların bu ölçüler için birçok çeşitleri vardır. İnverter, salon tipi, Split klimalar, kullanım çeşitliliğine göre seçilmelidir.

Hangi klimayı alacağınıza karar verdikten sonra, klimanın BTU derecesini ölçebilirsiniz. BTU derecesi, klima aldığınız yerlerde de dikkatle ölçülebilir. İsterseniz kendiniz de bu derecenin ölçme taktiklerini öğrenip, ölçebilirsiniz. BTU derecesi klimanın soğutacağı alan ölçülerek hesaplanır. Coğrafi bölgelerin özellikleri de bunun üzerinde etkisi çoktur.

Klima almadan önce dikkatle araştırmanız gereken diğer konular ise enerji tasarrufudur. Klimalarda A+, A++ , A+++ sınıfları yer almaktadır. Artı oranı ne kadar fazla olursa, doğaya katkısı ve enerji tasarrufunun yüksek olması da o kadar çok demektir. Bütçe dostu bir klima almak her aile için dikkat edilen seçeneler arasındadır.

Klimalarda aranan bir diğer özellik ise sessiz çalışmasıdır. Motorlu çalışan ev aletlerinin ses çıkardığı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak klimalar uyurken ve evinizde otururken de kullanabileceğiniz aletlerden olduğundan dolayı, sessiz olması tercih edilen özellikler arasındadır. Klimayı almadan önce satıcınızdan ne kadar ses çıkardığını, desibel seviyesini öğrenebilirsiniz. En sessiz klima, her zaman için en fazla tercih edilen klimadır.

Hangi Tip Klima Olduğuna Karar Verin

Klima alırken dikkat etmeniz gereken ilk husus, hangi tip klima alacağınızdır. Klimalar hizmet verecekleri ortama göre değişiklik göstermektedirler. Birçok çeşit klima vardır. Split Klima, inverter klima, ve salon tipi klimalar satışa sunulmaktadır.

Eğer hem yazın hem de kışın kullanma amaçlı bir klima alacaksınız, inverter klimaları tercih edebilirsiniz. Split klimalar daha küçük alanlar için, salon tipi klimalar ise büyük mekanlarda kullanılan klimalardır. Klima almadan önce alacağınız mekanı en uygun olanını belirlemelisiniz.

  • Soğutacağınız Alanın Büyüklüğü Önemlidir.

Klima seçerken dikkat edilecek olan hususlardan bir diğeri ise, soğutmak veya ısıtmak istediğiniz alanın büyüklüğüdür. Çok küçük bir oda için fazla enerji harcayan klima, size sadece maddi anlamda zarar sağlar. Bu aşamada klima satıcılarından detaylı bilgi alabilirsiniz. Kullanacağınız alanın metrekaresine göre hesaplayıp, sizi bilgilendirirler.

  • Elektrik Kullanımına Dikkat Etmek Gerekir.

Klimaların halk arasında bilinen en büyük zararları arasında faturaya aşırı şekilde yansımasıdır. Pahalanan fatura fiyatları da eklenince, dikkat edilmesi gereken hususların en başında enerji tasarrufu gelmektedir. Klimalarda +++A modelleri en az enerji harcayan ve dolayısıyla faturaya en az yansıyan klima çeşitleridir.

  • Sessiz Klima Olması Önemlidir.

Klimalarda aranan en önemli özelliklerden bir diğeri ise, sessiz çalışmalarıdır. Ev veya iş ortamlarında çalışan ve gürültü yapan klimalar genellikle çok fazla rahatsız edici olabilir. Bunun için klimanın desibel seviyesine dikkat etmek gerekir. Klimalardaki desibel seviyeleri 20 ile 40 arasında değişmektedir. 20 ve 20 desibelin altında olan klimalar en sessiz klimalar, 40 ve 40 desibel üstünde olan klimalar ise, sesli çalışan klimalar dır. Klima satın alacağınız zaman, sessiz olmasına özen göstermelisiniz.