Klima Sıcaklık Ayarı Nasıl Olmalı ?

Klimalar yaz aylarında sıcaktan korunmak için Konfor sağlayan ve rahatlığa kavuşmamıza yol açan aletlerdir yazın soğuk ayarına ayarlamak kolaydır ancak kış aylarında sıcaklığa iyi ayarlamanız gerekir bütçenize sarsmadan dengeyi kurmalısınız klimanın sıcaklık ayarı ne kadar düşük olur ise faturalarda o kadar az gelir bu bilginin yanı sıra klima sıcak ayarı konusunda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

İçindekiler

Klima Sıcaklık Ayarı

Klimalardaki sıcaklık ayarı hem rahat bir kullanım için, hem de faturaya yansıması açısından, bilinçli bir şekilde ayarlanmalıdır. Klimaları yaz aylarındaki sıcaklık oranına göre 23 ila 26 derece arasında ayarlayabilirsiniz. Kışın hangi ayarda ayarlamamız gerekiyor diye soracak olursanız, kış mevsiminde klima ayarınız 20 ila 24 derece arasında olmalıdır.

Klimalarda çok fazla ısıtma veya çok fazla soğutma yapmak enerji açısından da zarar verecektir. Enerjinin yanı sıra klima hastalıklarından olan, klima çarpması, bronşit, kas ağrısı, baş ağrısı, kas tutulması ve astım gibi hastalıklara da yol açabilir Kısacası yaz mevsiminde hava durumuna göre 38-40 derece aralarında, klimanız 35 dereceye ayarlayınız. Kış mevsiminde ise, hava durumundaki soğukluğa göre klimanızın derecesini ayarlayabilirsiniz. Her evin sıcaklığı ve yalıtımı bir olmadığından dolayı, klima ayarlarınızı kendiniz sıcaklık oranına göre belirlemelisiniz.

Klimanın sıcak ayarda bulunduğu dönemlerde, enerji tasarrufu yapabilmek için sıcak havanın evinize girmesini, aynı zamanda evinizden hava çıkmasını da engellemeniz faydalı olacaktır. Klimayı ne kadar az derecede ayarlarsanız o kadar enerji tasarrufu yapmış olursunuz.

Bunun yanı sıra evinizin serin olabilmesi için yaz aylarında birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Bu yöntemler arasında güneş ışığını perdeleri çekerek kesmek ve böylece evinizi serinletmek de vardır.

Klima Uyku Modu

Yatak odalarında veya uyurken kullandıkları odalarda kliması olan insanların, önemle bilmesi gereken bazı konular vardır. Uyku saatinde klimayı hangi ayarda kullanmak gerekir önemli bir husustur. Uyuduğumuz zaman vücut sıcaklığımız birkaç derecede olsa düşmektedir. Bu durumda oda sıcaklığı aynı ayarda kalırsa uyku bölünebilir ve böylece de düzensiz bir uykuya sebep olabilir. Bundan dolayıdır ki klimanın sıcaklığını doğru derecede ayarlamak gerekir.

Klimanız uyku moduna geldiği vakit yarım saat sonra kendi kendine bir derece, bir saat sonra da 2 derece sıcaklığı arttırır. Bunun sebebi hem hava akımını dengelemek, hem de ideal sıcaklığı yakalamaktır. Uyku modu klimalar için önceden düzenlenmiş bir seçenektir. Uyku modunu açıp uyuduktan sonra, klimanız 6 saat kadar sonra otomatik olarak kapanacaktır. Bundan dolayı tekrar uykunuzdan kalkıp klimanızı kapatmanıza gerek kalmaz.