Klima Tamiri

Klima yaşam alanının konforuna konfor katan, özellikle sıcak yaz günlerinin olmazsa olmazı sayılan bir üründür. Ancak toplumumuzda bulunan yaygın kanı aksine klimaların tek görevi bulunduğu ortamı serinletmek değildir. Klimaların temel olarak dört önemli işlevi bulunmaktadır.

  • 1) Ortamı ısıtma,
  • 2) Ortamı soğutma
  • 3) Ortamın nem miktarını dengede tutmak,
  • 4) Ortamdaki hava sirkülasyonunu sağlamak.

Klimalarımız bu kadar çok önemli görevi yerine getirirken onların bakıma ihtiyaç duyan birer mekanik cihaz olduğunu unutmanın zaman zaman istenmeyen sonuçlara sebebiyet vereceği göz ardı edilmemelidir.

Klimalarınızın uzun ömürlü olması ve uzun yıllar boyunca yaşam alanınızı konforlu hale getirmesi için düzenli aralıklarla periyodik bakımını yaptırmak oldukça önemlidir. Böylece olası sorunlar ve arızalar önceden anlaşılabilir ve önlenebilir.

Klimanızda ve klimanızın işlevlerinde meydana gelen değişiklikler önemli arızaların habercisi olabilir. Eğer klimanızda aşağıdaki problemlerden birini ya da birkaçını gözlemliyorsanız bu önemli arızalara işaret eder.

-Soğutma ve ısıtma performansında düşüş,

-Çalışma esnasında çıkan gereğinden fazla gürültü,

-Kendiliğinden kapanması,

-Normalden fazla elektrik tüketimi,

-Kötü koku vb.

Klima meydana gelen arızalar pek çok farklı nedene dayanabilmektedir. Bunlardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz;

-İç ve dış ünitede fan arızaları,

-Kompresör arızaları (Motor arızaları),

-Klima voltaj arızaları,

-İç ünite ve dış ünite kart arızaları,

-Sensor arızaları,

-Kumanda arızaları,

-Klima kaçak gaz arızaları vb.

İçindekiler

Klima Tamiri Nasıl Yapılır

Klimanız yaşam alanınızın konforunu sağlayan önemli bir üründür. Klimanızda bir arıza olduğu izlenimine kapıldığınızda yetkili bir servise başvurmalısınız çünkü Klima tamiri mutlaka alanında yetkin kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde sağlık problemlerine varana dek pek çok büyük sorunla karşılaşmanız olasıdır. Uzman kişiler tarafından en iyi şekilde tamir edilen klimanızı uzun süre daha sorun yaşamadan kullanmanız olasıdır.

Klima-Tamiri-Nasil-Yapilir

Evde Klima tamiri nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız klimanızın kullanım kılavuzuna ve kullanma talimatlarını inceleyebilirsiniz. Kullanım kılavuzu içerisinde çözüm yolları ile beraber belirtilen arızaları kılavuzdaki talimatlardan yararlanarak tamir edebilirsiniz. Ancak daha büyük ve komplike sorunlarda konunun uzmanlarına danışmayı ve onlardan yardım almayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Aksi taktirde daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.