Klimanın Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır ?

Klima gazı, ısıtma ve soğutma için R410 gazını sağlayan, ve aynı zamanda iklimlendirme alanlarında da en fazla tercih edilen gazdır. Bu gaz, cihazların soğutma aşamasındaki performansını arttırır. R410 gazı şuan üretilen ve satılan klimaların tümünde kullanılır. Yeni teknoloji olan bu gaz, soğutmada oldukça yardımcı olduğu için, üreticilerinde tercihleri arasında yer alır.

İçindekiler

Klimanın Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır ?

Klimanın gazının bittiği nasıl anlaşılır sorusuna değinecek olursak, gaz bittiği anda bazı belirtiler kendini gösterir. Bu belirtiler arasında ilk olarak buzlanma sorunu ortaya çıkar. Klimanın aktif halinde olduğu durumda, dış ünitesindeki ince boru alt taraftan incelenmelidir. Borunun alt bölgesinde buzlanma var ise veya herhangi bir karlanma olayı oluşmuş ise, bu demektir ki, klimanın ya gazı eksilmiştir, ya da tamamen bitmiştir.

Bunun sebebi, genellikle klimadaki borularda ortaya çıkan herhangi bir tıkanıklık olabilmektedir. Normal şartlarda klimaların gazı çalışır oldukları halde, kolay kolay bitmez. Eğer gaz bitmişse mutlaka bir sorun var demektir. Bunun yanı sıra, klimalarda bir anda ısıtma veya soğutma meydana gelmemesi yani, klima işlevlerini bir anda yapamaz hale gelmesi, gazın tükenmeye başladığı anlamına gelir.

Klimalardaki bulunan gazın tükenmesi veya azalmaya başlamasının bir diğer sebebi ise, klimada oluşan herhangi bir kaçaktan kaynaklanabilir. Klimalardaki gaz bitmesi kişinin kendi başına halledebileceği bir durum değildir. Amatörce davranmamak gerekir. Gazın bittiğini anladığınız zaman kendiniz müdahale ederseniz, daha büyük sorunlara yol açabilirsiniz. Gaz bittiği andan itibaren ilk yapmanı gereken, yetkili servislerle iletişim kurup, servis ekiplerini çağırmaktır.

Klimalardaki gaz aktif halde kullanılan bir klima için genellikle bir iki sene bitmeden çalışmaktadır. Ancak 5-6 sene kullanılan klimaların gazları ise ilk günkü gibi performans sergileyemez. Bu performans düşüşü gazın eskimesinden ve yavaş yavaş gazın azalmasından dolayıdır. Kullanıcılar tarafından da eksilen performans zaten fark edilir. Klimalarınızın bakımını düzenli olarak yaptırırsanız gaz ömrü 10 yıla kadar artmaktadır. 2 senede bir bakım isteyen bu klimalar eksiksiz olarak bakımları yaptırıldığı takdirde pek fazla masraf açmayan aletlerdir.